Final Examinations, fall 2018

Friday, December 14 - Thursday, December 20, 2018

The exam schedule for Barnard-taught classes is posted below.  For Columbia-taught courses, consult the Columbia University Final Exam Schedule.

Any changes or additions to the exam schedule will appear in bold italics.

Please note that procedures listed on the Columbia master schedule DO NOT apply to Barnard students.  If you have exam conflict (two exams at the same time) or exam hardship (defined as three exams within a 24-hour period or four exams within a 48-hour period), please go to the Barnard College Registrar's Office.

COURSE INSTRUCTOR EXAM DAY EXAM TIME EXAM ROOM
AFRS-BC2004-01 Abosede George Monday Dec. 17 9am-noon DIA LL104
AHIS-BC1001-01 Gregory Bryda Wednesday Dec. 19 1pm-4pm BAR 304
AHIS-BC3642-01 Elizabeth Hutchinson Thursday Dec. 20 1pm-4pm DIA LL104
ANTH-UN1002-02 Brian Larkin Monday Dec. 17 9am-noon DIA 504
ASTR-BC1753-01 Noe Kains Thursday Dec. 20 1pm-4pm ALT 202
BIOL-BC1002-01 Diana Heller Thursday Dec. 20 9am-noon ALT 805
BIOL-BC2100-01 Brian Morton Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 405
BIOL-BC2281-01 Alison Pischedda Wednesday Dec. 19 1pm-4pm ALT 805
BIOL-BC3310-01 Jonathan Snow Friday Dec. 14 4pm-7pm ALT 903
BIOL-BC3320-01 JJ Miranda Thursday Dec. 20 4pm-7pm ALT 903
BIOL-BC3362-01 Elizabeth Bauer Monday Dec. 17 9am-noon DIA LL103
CHEM-BC2001-01 Rachel Austin Monday Dec. 17 9am-noon ALT 202
CHEM-BC2001-02 Rachel Austin Friday Dec. 14 1pm-4pm ALT 202
CHEM-BC2012-02 Jacob Alexander Tuesday Dec. 18 1pm-4pm ALT 805
CHEM-BC2012-03 Jacob Alexander Wednesday Dec. 19 1pm-4pm ALT 903
CHEM-BC2012-04 Jacob Alexander Thursday Dec. 20 1pm-4pm ALT 903
CHEM-BC2012-05 Jacob Alexander Friday Dec. 14 1pm-4pm ALT 903
CHEM-BC3231-01 Christian Rojas Wednesday Dec. 19 9am-noon ALT 202
CHEM-BC3253-01 Andrew Crowther Monday Dec. 17 9am-noon ALT 530
CHEM-BC3282-01 Mary Sever Friday Dec. 14 9am-noon ALT 202
CHEM-BC3284-01 Mary Sever Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 225
CPLT-BC3001-01 Brian O'Keeffe Thursday Dec. 20 4pm-7pm MIL 324
DNCE-BC2567-01 Robert C Boston Tuesday Dec. 18 4pm-7pm BAR 409
DNCE-BC3001-01 Seth Williams Thursday Dec. 20 4pm-7pm BAR 409
EAAS-UN3844-01 Nicholas Bartlett Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 207
ECON-BC1003-01 Sharon Harrison Monday Dec. 17 1pm-4pm DIA 504
ECON-BC1003-02 Homa Zarghamee Thursday Dec. 20 9am-noon MLC LL002
ECON-BC1003-03 Sonia Pereira Thursday Dec. 20 4pm-7pm DIA 504
ECON-BC1007-01 Sharon Harrison Wednesday Dec. 19 9am-noon DIA 504
ECON-BC2010-01 Homa Zarghamee Friday Dec. 14 4pm-7pm BAR 304
ECON-BC2411-01 Elizabeth Kopko Tuesday Dec. 18 7pm-10pm MIL 324
ECON-BC3018-01 Daniel Hamermesh Tuesday Dec. 18 1pm-4pm ALT 903
ECON-BC3019-01 Biwei Chen Thursday Dec. 20 1pm-4pm BAR 302
ECON-BC3022-01 Alan Dye Monday Dec. 17 7pm-10pm BAR 302
ECON-BC3033-01 Martina Jasova Friday Dec. 14 9am-noon DIA 504
ECON-BC3035-01 John Park Thursday Dec. 20 4pm-7pm MIL 328
ECON-BC3041-01 Sonia Pereira Monday Dec. 17 4pm-7pm BAR 304
ECON-UN3265-01 Biwei Chen Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 405
ECON-UN3412 Gregory Cox Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MLC LL002
EESC-BC1001-01 T. Maenza-Gmelch Thursday Dec. 20 4pm-7pm ALT 202
EESC-BC3016-01 Brian Mailloux Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 202
EESC-BC3017-01 Christian Braneon Tuesday Dec. 18 1pm-4pm MIL 328
EESC-BC3019-01 Peter Bower Friday Dec. 14 4pm-7pm ALT 530
EESC-BC3023-01 Peter Bower Thursday Dec. 20 9am-noon ALT 530
ENGL-BC3146-01 William Sharpe Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 328
ENGL-BC3154-01 Christopher Baswell Wednesday Dec. 19 9am-noon BAR 409
ENGL-BC3163-01 Peter Platt Friday Dec. 14 9am-noon MIL 323
ENGL-BC3166-01 Achsah Guibbory Thursday Dec. 20 4pm-7pm BAR 302
ENGL-BC3173-01 Ross Hamilton Thursday Dec. 20 1pm-4pm BAR 409
ENGL-BC3176-01 Ross Hamilton Tuesday Dec. 18 1pm-4pm BAR 302
ENGL-BC3177-01 Jayne Hildebrand Monday Dec. 17 9am-noon BAR 302
ENGL-BC3195-01 Margaret Vandenburg Thursday Dec. 20 1pm-4pm MIL 328
FREN-BC1001-01 Hadley Suter Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 405
FREN-BC1001-02 Sarah Lazur Friday Dec. 14 1pm-4pm DIA 504
FREN-BC1001-03 Hadley Suter Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 405
FREN-BC1102-01 Sarah Lazur Friday Dec. 14 1pm-4pm DIA 504
FREN-BC1102-02 Sarah Lazur Friday Dec. 14 1pm-4pm DIA 504
FREN-BC1203-01 I Jouanneau-Fertig Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 225
FREN-BC1203-03 Brian Kilgo-Kelly Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 202
FREN-BC1203-04 Hadley Suter Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 405
FREN-BC1203-05 Brian Kilgo-Kelly Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 202
FREN-BC1204-01 Karen Santos Da Silva Friday Dec. 14 1pm-4pm DIA 203
FREN-BC1204-02 Karen Santos Da Silva Friday Dec. 14 1pm-4pm DIA 203
FREN-BC1204-03 Brian O'Keeffe Friday Dec. 14 1pm-4pm ALT 805
FREN-BC1204-04 Lee Michelle Friday Dec. 14 1pm-4pm MIL 405
FREN-BC3006-01 Karen Santos Da Silva Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 307
FREN-BC3006-02 I Jouanneau-Fertig Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 325
FREN-BC3006-04 Brian Kilgo-Kelly Monday Dec. 17 4pm-7pm MIL 307
FREN-BC3013-01 Laurie Postlewate Wednesday Dec. 19 9am-noon DIA 203
FREN-BC3016-01 Anne Boyman Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 307
FREN-BC3021-01 Laurie Postlewate Monday Dec. 17 9am-noon MIL 324
FREN-BC3035-01 Caroline Weber Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 324
FREN-BC3077-01 Caroline Weber Monday Dec. 17 4pm-7pm MIL 324
FREN-BC3101-01 Brian O'Keeffe Tuesday Dec. 18 4pm-7pm DIA 203
GERM-BC2210-01 Irene Motyl Wednesday Dec. 19 4pm-7pm MIL 325
GERM-BC3232-01 Erk Grimm Monday Dec. 17 9am-noon MIL 225
GERM-UN1101-05 Foteini Samartzi Friday Dec. 14 4pm-7pm MIL 302
GERM-UN2101-03 Irene Motyl Friday Dec. 14 9am-noon MIL 302
HIST-BC1062-01 Joel Kaye Wednesday Dec. 19 9am-noon ALT 903
HIST-BC1101-01 Deborah Valenze Thursday Dec. 20 4pm-7pm MLC LL002
HIST-BC1401-01 Andrew Lipman Wednesday Dec. 19 1pm-4pm DIA 504
HIST-BC2408-01 Gergely Baics Thursday Dec. 20 9am-noon BAR 302
HIST-BC2413-01 Mark Carnes Monday Dec. 17 9am-noon BAR 304
HIST-BC2423-01 Herbert Sloan Thursday Dec. 20 1pm-4pm DIA 203
HIST-BC2440-01 Celia Naylor Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 207
HIST-BC2500-01 Premilla Nadasen Wednesday Dec. 19 9am-noon MLC LL002
HIST-BC2664-01 Nara Milanich Thursday Dec. 20 4pm-7pm DIA 203
HIST-BC2980-01 Jose Moya Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 323
IEOR-E2261-01 Anthony C Weber Friday Dec. 14 9am-noon BAR 304
IEOR-E3658-01 Daniel Lacker Thursday Dec. 20 4pm-7pm MIL 405
ITAL-GU4502-01 Ariella Lang Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 302
MATH-GU4051-01 Dusa McDuff Tuesday Dec. 18 1pm-4pm MAT 417
MATH-UN1201-01 Daniela De Silva Wednesday Dec. 19 9am-noon BAR 304
MATH-UN2000-01 Linh Truong Monday Dec. 17 4pm-7pm ALT 903
MATH-UN2010-03 David Bayer Friday Dec. 14 4pm-7pm MIL 405
MATH-UN2010-04 David Bayer Thursday Dec. 20 9am-noon ALT 202
MUSI-BC1001-01 Gail Archer Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 325
MUSI-BC1001-02 Marilyn McCoy Tuesday Dec. 18 4pm-7pm MIL 325
NSBV-BC3593-03 John Glendinning Tuesday Dec. 18 4pm-7pm MIL 207
PHIL-UN1001-01 Kyle Driggers Monday Dec. 17 1pm-4pm BAR 302
PHIL-UN1001-02 Naomi Dershowitz Thursday Dec. 20 1pm-4pm MIL 202
PHIL-UN1001-03 Naomi Dershowitz Tuesday Dec. 18 4pm-7pm MIL 324
PHIL-UN2100-01 Kyle Driggers Wednesday Dec. 19 1pm-4pm DIA 203
PHYS-BC2001-01 Janna Levin Thursday Dec. 20 9am-noon DIA 504
PHYS-BC2001-02 Janna Levin Thursday Dec. 20 9am-noon DIA 504
PHYS-BC3001-01 Timothy Halpin-Healy Thursday Dec. 20 9am-noon ALT 510C
PHYS-BC3001-02 Timothy Halpin-Healy Thursday Dec. 20 9am-noon ALT 510C
POLS-BC3025-01 Katherine Krimmel Thursday Dec. 20 1pm-4pm MIL 405
POLS-BC3521-01 Paula Franzese Tuesday Dec. 18 1pm-4pm MIL 323
POLS-UN1601-01 Bruce Cronin Tuesday Dec. 18 1pm-4pm BAR 304
PSYC-BC1001-01 Sabrina Jhanwar Tuesday Dec. 18 1pm-4pm ALT 202
PSYC-BC1001-02 Patricia Stokes Monday Dec. 17 4pm-7pm MIL 405
PSYC-BC1001-03 Ari Shechter Wednesday Dec. 19 4pm-7pm ALT 202
PSYC-BC1001-04 Kathleen Taylor Friday Dec. 14 4pm-7pm MLC LL002
PSYC-BC1101-01 Yoona Lee Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 202
PSYC-BC1101-02 Yoona Lee Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 202
PSYC-BC1101-03 Robert Brotherton Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 207
PSYC-BC1101-04 Robert Brotherton Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 207
PSYC-BC1106-02 Ken Light Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 324
PSYC-BC1107-01 Ken Light Thursday Dec. 20 9am-noon BAR 304
PSYC-BC1110-01 Robert Remez Wednesday Dec. 19 9am-noon DIA LL104
PSYC-BC1129-01 Koleen McCrink Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 405
PSYC-BC2141-01 Kathleen Taylor Thursday Dec. 20 4pm-7pm MIL 323
PSYC=BC2154 Kara Pham Thursday Dec. 20 1pm-4pm MIL 324
PSYC-BC2165-01 Hannah Hoch Monday Dec. 17 9am-noon MIL 202
PSYC-BC3362-01 Michael Wheaton Tuesday Dec. 18 1pm-4pm MIL 202
PSYC-BC3387-01 E'mett McCaskill Thursday Dec. 20 7pm-10pm MIL 202
RELI-UN3202-01 Tiffany Hale Tuesday Dec. 18 4pm-7pm MIL 323
RUSS-GU4342-01 Vasily Lvov Thursday Dec. 20 4pm-7pm MIL 207
SOCI-UN3207-01 Jonathan Rieder Thursday Dec. 20 9am-noon DIA LL103
SPAN-UN1101-11 Antoni Fernandez Parera Monday Dec. 17 9am-noon MIL 323
SPAN-UN1101-12 Antoni Fernandez Parera Monday Dec. 17 9am-noon MIL 323
SPAN-UN1101-13 Antoni Fernandez Parera Monday Dec. 17 9am-noon MIL 323
SPAN-UN1102-11 Leonor Pons Monday Dec. 17 9am-noon MIL 237
SPAN-UN2101-16 Leonor Pons Monday Dec. 17 9am-noon MLC LL002
SPAN-UN2101-17 Leonor Pons Monday Dec. 17 9am-noon MLC LL002
SPAN-UN2101-18 Javier Perez Zapatero Monday Dec. 17 9am-noon MIL 302
SPAN-UN2101-19 Leonor Pons Monday Dec. 17 9am-noon MLC LL002
SPAN-UN2102-15 Isaura Arce-Fernandez Monday Dec. 17 9am-noon MIL 328
SPAN-UN2102-16 Isaura Arce-Fernandez Monday Dec. 17 9am-noon MIL 328
SPAN-UN2108-01 Jesus Suarez-Garcia Monday Dec. 17 9am-noon MIL 207
SPAN-UN3300-09 Isaura Arce-Fernandez Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 202
SPAN-UN3300-09 Isaura Arce-Fernandez Wednesday Dec. 19 1pm-4pm MIL 225
SPAN-UN3300-11 Jesus Suarez-Garcia Wednesday Dec. 19 9am-noon MIL 323
STAT-UN1101-03 Ha Nguyen Tuesday Dec. 18 7pm-10pm MLC LL002
STAT-UN1201-03 Banu Baydil Monday Dec. 17 9am-noon MIL 405
THTR-UN2005-02 Gisela Cardenas Thursday Dec. 20 9am-noon MIL 237
THTR-UN3004-02 Gisela Cardenas Monday Dec. 17 1pm-4pm MIL 225
THTR-UN3007-01 Gisela Cardenas Wednesday Dec. 19 9am-noon MIL 225
THTR-UN3150-01 William Worthen Wednesday Dec. 19 9am-noon MIL 207
THTR-UN3154-01 Shayoni Mitra Tuesday Dec. 18 9am-noon MIL 405
THTR-UN3404-01 Sandra Goldmark Friday Dec. 14 9am-noon MIL 202
URBS-UN1515-01 Aaron Passell Thursday Dec. 20 4pm-7pm HAV 309
URBS-UN3440-01 Mary Rocco Monday Dec. 17 9am-noon DIA 203
URBS-UN3565-01 Sevin Yildiz Monday Dec. 17 1pm-4pm MLC LL200
WMST-BC2150-01 Manijeh Moradia Tuesday Dec. 18 1pm-4pm MLC LL200
Dec. 14, 2018 (All day)
Add to Calendar