Final Examinations, spring 2019

Friday, May 10 - Thursday, May 16, 2019

The exam schedule for Barnard-taught classes is posted below.  For Columbia-taught courses, consult the Columbia University Final Exam Schedule.

Any changes or additions to the exam schedule will appear in bold italics.

Please note that procedures listed on the Columbia master schedule DO NOT apply to Barnard students.  If you have exam conflict (two exams at the same time) or exam hardship (defined as three exams within a 24-hour period or four exams within a 48-hour period), please go to the Barnard College Registrar's Office.

COURSE INSTRUCTOR EXAM DAY EXAM TIME EXAM ROOM
AFRS-BC1100-01 Tamisha Navarro Tuesday, May 14 1pm-4pm MIL 307
AFRS-BC2006-01 Yvette Christianse Tuesday, May 14 1pm-4pm ALT 805
AFRS-BC3532-01 Diedra Harris-Kelley Wednesday, May 15 9am-Noon DIA 203
AHIS-BC1002-01 Anne Higonnet Wednesday, May 15 1pm-4pm BAR 304
AHIS-BC2355-01 Gregory Bryda Monday, May 13 4pm-7pm BAR 304
AHIS-BC3698-01 Elizabeth Hutchinson Thursday, May 16 1pm-4pm BAR 302
AHIS-UN2405-01 Alexander Alberro Tuesday, May 14 4pm-7pm SCH 501
AMST-BC1001-01 Christina Heatherton Thursday, May 16 4pm-7pm BAR 304
ANTH-UN1009-01 Mara Green/Mara Green Monday, May 13 1pm-4pm ALT 202
ARCH-UN3312-01 Alicia Tam Wei Monday, May 13 1pm-4pm DIA 203
ASTR-BC1754-01 PAERELS, FREDERICK Thursday, May 16 4pm-7pm ALT 202
BIOL-BC1001-01 Diana Heller Thursday, May 16 9am-Noon MIL 325
BIOL-BC2100-01 Jennifer Mansfield Thursday, May 16 9am-Noon ALT 903
BIOL-BC2280-01 Alison Pischedda Thursday, May 16 4pm-7pm MLC LL002
BIOL-BC3360-01 John Glendinning Thursday, May 16 9am-Noon MIL 202
CHEM-BC3230-01 Dina Merrer Wednesday, May 15 9am-Noon ALT 202
CHEM-BC3232-01 Jacob Alexander Monday, May 13 9am-Noon ALT 202
CHEM-BC3242-01 Marisa Buzzeo Monday, May 13 9am-Noon ALT 805
CHEM-BC3252-01 Marisa Buzzeo Wednesday, May 15 9am-Noon ALT 805
CHEM-BC3271-01 Michael Campbell Friday, May 10 4pm-7pm ALT 805
CHEM-BC3280-01 Christian Rojas Monday, May 13 9am-Noon ALT 530
CHEM-BC3282-01 Mary Sever Wednesday, May 15 9am-Noon ALT 530
CHEM-BC3283-01 Subhasish Chatterjee Friday, May 10 9am-Noon ALT 530
CLCV-UN2441-01 Ellen Morris Monday, May 13 9am-Noon MLC LL002
CLCV-UN3230-02 Kristina Milnor Wednesday, May 15 1pm-4pm DIA LL103
CLCV-GU4110-01 Helene Foley Monday, May 13 9am-Noon MIL 405
CLIA-GR6999-01 Arielle Lang Wednesday, May 15 7pm-10pm MIL 328
CLIA-GU3660-01 Arielle Lang Wednesday, May 15 7pm-10pm MIL 328
CPLT-BC3140-01 Erk Grimm Thursday, May 16 9am-Noon MIL 324
CPLT-BC3143-01 Brian O'Keeffe Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 324
CPLT-BC3200-01 Erk Grimm Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 327
CPLT-BC3510-01 Peter Connor Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 207
CPLT-BC3510-02 Emily Sun Tuesday, May 14 4pm-7pm BAR 409
DNCE-BC2565-01 Paul Scolieri Wednesday, May 15 1pm-4pm MLC LL002
DNCE-BC3000-01 Seth Williams Wednesday, May 15 9am-Noon DIA LL104
DNCE-BC3002-01 Seth Williams Thursday, May 16 4pm-7pm DIA 203
DNCE-BC3143-01 Ashley Tuttle Wednesday, May 15 4pm-7pm BAR 409
DNCE-BC3250-01 Melinda Marquez Friday, May 10 1pm-4pm BAR 409
EAAS-UN3230-01 Nicholas Bartlett Tuesday, May 14 9am-Noon DIA 203
ECHS-BC2590-01 Alan Dye Monday, May 13 7pm-10pm MIL 324
ECHS-BC2590-02 Alan Dye Wednesday, May 15 7pm-10pm MIL 324
ECON-BC1003-01 Sonia Pereira Thursday, May 16 4pm-7pm MIL 328
ECON-BC1003-02 Biwei Chen Tuesday, May 14 4pm-7pm DIA 203
ECON-BC1007-01 Sharon Harrison Wednesday, May 15 9am-Noon MLC 002
ECON-BC2017-01 Rena Rosenberg Thursday, May 16 9am-Noon DIA 504
ECON-BC3010-01 Randall Reback Thursday, May 16 9am-Noon MIL 202
ECON-BC3018-01 Homa Zarghamee Thursday, May 16 1pm-4pm MLC LL002
ECON-BC3026 Elizabeth Ananat Monday, May 13 9am-Noon DIA 504
ECON-BC3033-01 Biwei Chen Friday, May 10 4pm-7pm DIA LL103
ECON-BC3035-01 Elizabeth O. Ananat Wednesday, May 15 1pm-4pm DIA LL103
ECON-BC3041-01 Andre Burgstaller Tuesday, May 14 1pm-4pm BAR 304
ECON-BC3047-01 Biwei Chen Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 202
ECON-UN3025-01 Martina Jasova Wednesday, May 15 9am-Noon BAR 304
EDUC-BC3050-01 Althea Hoard Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 202
EESC-BC3025-01 Martin Stute/Christian Braneon Thursday, May 16 9am-Noon ALT 530
EESC-BC3026-01 T. Maenza-Gmelch Tuesday, May 14 1pm-4pm ALT 530
EESC-BC3040-01 Peter Bower/Elena Dana Neascu Friday, May 10 4pm-7pm ALT 530
ENGL-BC3130-01 Peggy Ellsberg Monday, May 13 1pm-4pm BAR 409
ENGL-BC3142-01 Peggy Ellsberg Wednesday, May 15 1pm-4pm BAR 409
ENGL-BC3160-01 Aaron Schneider Thursday, May 16 1pm-4pm BAR 409
ENGL-BC3160-02 Jayne Hildebrand Monday, May 13 1pm-4pm MIL 225
ENGL-BC3160-03 James Basker Monday, May 13 9am-Noon BAR 409
ENGL-BC3160-04 Achsah Guibbory Tuesday, May 14 1pm-4pm BAR 409
ENGL-BC3164-01 Peter Platt Friday, May 10 9am-Noon MIL 323
ENGL-BC3180-01 Margaret Vandenburg Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 328
ENGL-BC3181-01 Jennie Kassanoff Thursday, May 16 4pm-7pm BAR 302
ENGL-BC3189-01 Margaret Vandenburg Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 328
ENGL-BC3196-01 Kristin S. Carter Thursday, May 16 1pm-4pm DIA 504
ENGL-BC3250-01 Kristin S. Carter Thursday, May 16 9am-Noon MIL 323
ENRE-BC3810-01 Peggy Ellsberg Tuesday, May 14 1pm-4pm MIL 202
FREN-BC1002-01 Hadley Suter Friday, May 10 1pm-4pm MIL 324
FREN-BC1002-02 Sarah Lazur Friday, May 10 1pm-4pm MIL 323
FREN-BC1002-03 Hadley Suter Friday, May 10 1pm-4pm MIL 324
FREN-BC1203-01 Sarah Lazur Friday, May 10 1pm-4pm MIL 323
FREN-BC1203-02 Brian Kilgo-Kelly Friday, May 10 1pm-4pm MIL 302
FREN-BC1203-03 Sarah Lazur Friday, May 10 1pm-4pm MIL 323
FREN-BC1203-04 I Jouanneau-Fertig Friday, May 10 1pm-4pm MIL 237
FREN-BC1204-01 Karen Santos Da Silva Friday, May 10 1pm-4pm DIA 203
FREN-BC1204-02 Brian Kilgo-Kelly Friday, May 10 1pm-4pm MIL 302
FREN-BC1204-04 Melanie Heydari Friday, May 10 1pm-4pm MIL 225
FREN-BC1204-05 Brian O'Keeffe Friday, May 10 1pm-4pm MIL 325
FREN-BC3001-01 Laurie Postlewate Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 302
FREN-BC3006-01 I Jouanneau-Fertig Thursday, May 16 9am-Noon MIL 307
FREN-BC3006-02 Karen Santos Da Silva Monday, May 13 1pm-4pm MIL 307
FREN-BC3006-03 Brian Kilgo-Kelly Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 327
FREN-BC3016-01 Anne Boyman Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 307
FREN-BC3022-01 Brian O'Keeffe Tuesday, May 14 1pm-4pm MIL 325
FREN-BC3025-01 Caroline Weber Monday, May 13 9am-noon MIL 307
FREN-BC3038-01 Peter Connor Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 225
FREN-BC3102-01 Hadley Suter Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 307
FREN-BC3110-01 Anne Boyman Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 307
GERM-BC3224-01 Erk Grimm Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 307
GERM-UN1102-05 Foteini Samartzi Monday, May 13 4pm-7pm MIL 325
GERM-UN2102-04 Irene Motyl Monday, May 13 4pm-7pm MIL 302
GREK-UN2102-01 Helene Foley Thursday, May 16 9am-Noon MIL 225
GREK-GU4010-01 Nancy Worman Wednesday, May 15 9am-Noon BAR 409
GREK-GU4010-01 Nancy Worman Wednesday, May 15 9am-Noon BAR 409
HIST-BC1302-01 Luca Falciola Monday, May 13 1pm-4pm BAR 304
HIST-BC1402-01 Matthew Vaz Monday, May 13 7pm-10pm BAR 304
HIST-BC1760-01 Abosede George Thursday, May 16 4pm-7pm DIA LL103
HIST-BC2101-01 Carl Wennerlind Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 323
HIST-BC2482-01 Andrew Lipman Thursday, May 16 1pm-4pm DIA LL103
HRTS-BC1025-01 J. Paul Martin Thursday, May 16 9am-Noon MIL 328
IEORE-2261-01 Anthony C Webster Friday, May 10 9am-Noon MLC LL002
MATH-UN1202-01 Daniela De Silva Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 405
MATH-UN1202-02 Daniela De Silva Monday, May 13 9am-Noon DIA LL103
MUSI-BC1002-01 Gail Archer Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 325
MUSI-BC1002-02 Marilyn McCoy Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 325
PHIL-UN1001-01 Naomi Dershowitz Thursday, May 16 9am-Noon BAR 302
PHIL-UN1001-02 Kyle Driggers Monday, May 13 1pm-4pm MIL 323
PHIL-UN1001-03 Kyle Driggers Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 328
PHIL-UN2201-01 Kyle Driggers Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 328
PHIL-UN2685-01 Karen Lewis Thursday, May 16 1pm-4pm DIA LL104
PHYS-BC2002-01 Janna Levin Thursday, May 16 9am-Noon ALT 202
PHYS-BC2002-02 Janna Levin Thursday, May 16 9am-Noon ALT 202
PHYS-BC3006-01 Reshmi Mukherjee Thursday, May 16 9am-Noon ALT 805
POLS-BC3337-01 Michael Miller Thursday, May 16 9am-Noon DIA LL103
POLS-UN1101-01 Michelle Smith Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 405
PSYC-BC1001-01 E'mett McCaskill Friday, May 10 9am-Noon MIL 405
PSYC-BC1001-02 Patricia Stokes Monday, May 13 4pm-7pm MIL 328
PSYC-BC1001-03 Robert Remez Wednesday, May 15 9am-Noon DIA LL103
PSYC-BC1115-01 Joshua New Monday, May 13 1pm-4pm MIL 405
PSYC-BC1119-01 Russell D. Romeo Thursday, May 16 9am-Noon BAR 304
PSYC-BC1128-02 Ann Senghas/Danielle Sussan Tuesday, May 14 1pm-4pm ML 207
PSYC-BC1129-01 Ann Senghas Monday, May 13 1pm-4pm MLC LL002
PSYC-BC1138-01 Colin Leach Friday, May 10 4pm-7pm MIL 405
PSYC-BC2151-01 Ariel Bernstein Tuesday, May 14 1pm-4pm MIL 328
PSYC-BC2156-01 Michael Wheaton Thursday, May 16 9am-Noon DI LL104
PSYC-BC2175-01  Kara Pham Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 323
PSYC-BC2177-01 E'mett McCaskill Monday, May 13 9am-Noon BAR 304
PSYC-BC3152-01 Wendy McKenna Monday, May 13 9am-Noon MIL 225
RELI-UN3210-01 Elizabeth Castelli Monday, May 13 9am-noon ALT 903
RELI-UN4999-01 Tiffany Hale Wednesday, May 15 4pm-7pm MIL 225
RUSS-GU4343-01 Vasily Lvov Thursday, May 16 4pm-7pm DIA LL104
SOCI-BC3214-01 Mignon Moore Wednesday, May 15 1pm-4pm MIL 324
SOCI-UN3000 Deborah Becher Tuesday, May 14 4pm-7pm DIA 504
SOCI-UN3010-01 Marnie Brady Monday, May 13 4pm-7pm MIL 405
SOCI-UN3217-01 Deborah Becher Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 405
SOCI-UN3225-01 Amy Stuart Wednesday, May 15 4pm-7pm MIL 324
SPAN-BC3382-01 Maria Eugenia Lozano Monday, May 13 9am-noon MIL 325
SPAN-BC3455-01 Orlando Bentancor Thursday, May 16 1pm-4pm MIL 324
SPAN-UN1101-20 Maria Eugenia Lozano Monday, May 13 9am-Noon MIL 325
SPAN-UN1102-20 Antoni Fernandez Parera Monday, May 13 9am-Noon BAR 302
SPAN-UN1102-21 Antoni Fernandez Parera Monday, May 13 9am-Noon BAR 302
SPAN-UN1102-22 Antoni Fernandez Parera Monday, May 13 9am-Noon BAR 302
SPAN-UN1102-23 Javier Perez Zapatero Monday, May 13 9am-Noon MIL 302
SPAN-UN1102-24 Javier Perez Zapatero Monday, May 13 9am-Noon MIL 302
SPAN-UN2101-20 Leonor Pons Monday, May 13 9am-Noon MIL 323
SPAN-UN2101-21 Leonor Pons Monday, May 13 9am-Noon MIL 323
SPAN-UN2101-22 Leonor Pons Monday, May 13 9am-Noon MIL 323
SPAN-UN2102-20 Jesus Suarez-Garcia Monday, May 13 9am-Noon MIL 328
SPAN-UN2102-21 Jesus Suarez-Garcia Monday, May 13 9am-Noon MIL 328
SPAN-UN2102-22 Jesus Suarez-Garcia Monday, May 13 9am-Noon MIL 328
SPAN-UN2102-23 Isaura Arce-Fernandez Monday, May 13 9am-Noon MIL 324
SPAN-UN2102-24 Isaura Arce-Fernandez Monday, May 13 9am-Noon MIL 324
SPAN-UN2102-25 Isaura Arce-Fernandez Monday, May 13 9am-Noon MIL 324
SPAN-UN3300-20 Maria Eugenia Lozano Wednesday, May 15 9am-Noon MIL 325
SPAN-UN3350-05 Wadda Rios-Font Tuesday, May 14 4pm-7pm MIL 225
THTR-UN3151-01 Paige Johnson Tuesday, May 14 9am-noon MIL 202
URBS-UN3450-01 Mary Rocco Monday, May 13 9am-noon DIA 203
URBS-UN3464-01 Sevin Yildiz Monday, May 13 1pm-4pm MIL 328
May. 10, 2019 (All day)
Add to Calendar